Om Alexandria
Giv en hånd
Indsend rettelser

Søg efter spil
Tags
Alexandria i tal

Steder
Kalender
Blog-feeds
Priser
Jost-spillet

Kontakt os
Privatlivspolitik
Log ind:
Language icon Vælg sprog:

dadeennbsv

Dragernes Dal 24

Forside til Dragernes Dal 24

System: LARP

Arrangeret af

Dragernes dal - Junior rollespil

Foromtale

Dragernes Dal:
I den magiske verden Elencia findes der mange fantastiske væsner og gådefuld trolddom. Dragernes dal rummer begge. Det siges at dragerne altid har søgt dalen når deres tid var ved at være forbi. Igennem århundreder har dalen været dragernes sidste rejsemål, men som tiden er gået er dragernes antal svundet ind. Disse mægtige væsner er blevet jagtet og dræbt eller drevet bort fra deres hjem for at gøre plads til andre, mindre racer. Menneskene med deres store byer og systemer. Ork-folk som lever i stammer på sletter og på bjerge. Dværge med fantastiske byer under jorden. Havfolk ved kysterne og i havene. Granitanere, stenmænd, som lever på bjergenes kolde tinder. Og selvfølgelig elverne i skove og enge, der stadig husker dengang dragerne regerede.
Dragernes tid er forbi. De er af mange troet uddøde. Tilbage står det landskab de efterlader sig, og alle deres hemmeligheder. Mange ved at drager er samlere: magiske kræfter, skatte, viden, hemmeligheder eller en kombination af dem alle. I dragernes dal er der et utal af legender om de drager der er kommet til dalen for at gemme deres skatte, og de eventyrere der har måtte betale den ultimative pris, i jagten på hemmelighederne.
Den store koncentration af magi og død fra dragernes skatte og skeletter tiltrækker store mængder Mørkskabte. Væsner som nægter at drage videre efter deres død. For nyligt er landet blevet beboeligt takket være det nærmeste kongeriges regent: Kong David af Rosen og hans folk. Ledet af kongens ældste søn, Prins Galahan er de fleste mørkskabte blevet drevet bort. Alle de andre racer strømmer til dalen af forskellige årsager. Nogen søger et sikkert hjem, andre vil have del af dragernes magi, videnskabsmænd søger svar på hvorfor de mørkskabte drages til dalen, også er der dem som udnytter at lov og orden ikke er på plads endnu…Er du en af Kong David’s mænd der fremmer byen og dets folk? Er du en af de mørkskabte som drages til dragernes forbandelse, anført af en hidtil uset trussel? Er du en af grønhuderne som jagter nyt territorium og magt? Måske en handlende dværg? eller fredsfavnende elver som søger lykken i de ældgamle skove? Eller er du en eventyrer der jagter dragernes magi og hemmeligheder – koste hvad det vil?

Afviklinger 🗺️

12. december 2021🗺️AdventurePark, Hillerød, Danmark

Links



Indsend rettelser for denne side